Založ si blog

Poľsko na bicykli: 2000 kilometrov dobrodružstva I. časť

Zdroj: ROTWŚ

Prvé letné dni vyzývajú k dovolenkám. Niektorí sa tešia k moru, iní dávajú prednosť aktívnemu oddychu. Ale čo tak si vyraziť na cyklovýlet? Neďaleko poľsko-slovenských hraníc na východe Poľska, čaká na vás najdlhší cyklistický chodník, ktorý sľubuje viac ako 2 000 kilometrov dobrodružstva.

Východná cyklotrasa Green Velo prechádza piatimi poľskými vojvodstvami: Svätokrížskym, Podkarpatským, Lublinským, Podleským a Varmsko-mazurským. Regióny, ktorými sa cyklochodník kľukatí, sú rôznorodé a môžete v nich nájsť množstvo turisticky atraktívnych miest buď priamo na trase alebo v blízkom okolí. Na trase môžete vidieť množstvo pamiatok tvoriacich dôležitú súčasť poľského kultúrneho dedičstva, 5 národných parkov a 15 chránených krajinných oblastí. A takmer 30% trasy tvoria cesty vedúce cez lesný terén a údolia okolo riek.

Trasa je po celej dĺžke označená charakteristickými oranžovými značkami, vďaka ktorým sa cyklisti len tak ľahko nestratia. Cyklistickú obsluhu (MOR v poľštine) nájdete každých 5 – 10 km. Nachádza sa tu aj niekoľko stoviek hostelov, motelov, kempov, chát a reštaurácií.

Cyklotrasa a jej atrakcie

Zdroj: ROTWŚ

Green Velo je ideálnou trasou pre všetkých, ktorí chcú nájsť pokoj, spoznávať krásy prírody a objavovať doposiaľ nepoznané. Začína sa v Svätokrížskom vojvodstve, pričom sčasti prechádza cez Svätokrížske hory – jedno z najstarších pohorí v Európe.

Prírodná rezervácia Skalky Peklo pri obci Niekłań (poľ. Skałki Piekło pod Niekłaniem) prekvapí turistov zvláštnymi formami pieskovcových skál, ktoré vznikli pôsobením veternej erózie. Natrafíte tak na skalnaté hríby, rímsy, komíny či kazateľnice, ktorých výška dosahuje až 8 metrov. Cyklotrasa Green Velo vedie aj cez Sandomierz, jedno z najkrajších a najstarších poľských miest. Zachovalo sa tu viac ako 120 architektonických pamiatok z rozličných období. Keď sa tu rozhodnete zastaviť, rozhodne navštívte Opatowskú bránu a prejdite Podzemnou turistickou trasou, ktorá vznikla spojením dávnych pivníc a kupeckých skladov. Okolie Sandomierza sa v celom Poľsku vyznačuje množstvom ovocných sadov. Nájdete ich na viac ako 20-tisíc hektároch. Výnimočným miestom je Živé múzeum porcelánu v Ćmielówe, kde  môžete odhaliť tajomstvá ručnej výroby porcelánu. Miesto prekvapí nielen dospelých, ale aj deti vďaka zaujímavému programu.

Poľsko na bicykli: 2000 kilometrov dobrodružstva II. časť

28.06.2018

Prvé letné dni vyzývajú k dovolenkám. Niektorí sa tešia k moru, iní dávajú prednosť aktívnemu oddychu. Ale čo tak si vyraziť na cyklovýlet? Neďaleko poľsko-slovenských hraníc na východe viac »

Tragická dopravná nehoda, Prešov

Zrážka autobusu a auta na východe si vyžiadala jednu obeť

22.09.2018 21:00

Leteckí a pozemní záchranári transportovali do nemocnice spolu dve osoby.

Ukrajina Futbal LM finále Liverpool Real

Myrotvorec si začal do databázy zapisovať Ukrajincov s maďarským pasom

22.09.2018 20:04

Ukrajinský portál je spájaný s menom Antona Heraščenka, poslanca ukrajinského parlamentu a poradcu ministra vnútra.

Elektromobil

Žiadne nové autá na benzín či naftu od roku 2025. Pomohlo by to ekológii

22.09.2018 18:56

Ak chceme, aby sa planéta otepľovala pomalšie, v Európy by sa po roku 2025 nemalo dostať do premávky žiadne auto na fosílne palivá.

Povodne na východnom Slovensku

Na Hornáde pri Košiciach zistili únik neznámej látky

22.09.2018 18:56

Hasičom nahlásili olejovú škvrnu na približne kilometrovom úseku celej šírky rieky.

slavicapise

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 189x
Priemerná čítanosť článkov: 95x

Autor blogu

Kategórie

Archív