Založ si blog

Poľsko na bicykli: 2000 kilometrov dobrodružstva I. časť

Zdroj: ROTWŚ

Prvé letné dni vyzývajú k dovolenkám. Niektorí sa tešia k moru, iní dávajú prednosť aktívnemu oddychu. Ale čo tak si vyraziť na cyklovýlet? Neďaleko poľsko-slovenských hraníc na východe Poľska, čaká na vás najdlhší cyklistický chodník, ktorý sľubuje viac ako 2 000 kilometrov dobrodružstva.

Východná cyklotrasa Green Velo prechádza piatimi poľskými vojvodstvami: Svätokrížskym, Podkarpatským, Lublinským, Podleským a Varmsko-mazurským. Regióny, ktorými sa cyklochodník kľukatí, sú rôznorodé a môžete v nich nájsť množstvo turisticky atraktívnych miest buď priamo na trase alebo v blízkom okolí. Na trase môžete vidieť množstvo pamiatok tvoriacich dôležitú súčasť poľského kultúrneho dedičstva, 5 národných parkov a 15 chránených krajinných oblastí. A takmer 30% trasy tvoria cesty vedúce cez lesný terén a údolia okolo riek.

Trasa je po celej dĺžke označená charakteristickými oranžovými značkami, vďaka ktorým sa cyklisti len tak ľahko nestratia. Cyklistickú obsluhu (MOR v poľštine) nájdete každých 5 – 10 km. Nachádza sa tu aj niekoľko stoviek hostelov, motelov, kempov, chát a reštaurácií.

Cyklotrasa a jej atrakcie

Zdroj: ROTWŚ

Green Velo je ideálnou trasou pre všetkých, ktorí chcú nájsť pokoj, spoznávať krásy prírody a objavovať doposiaľ nepoznané. Začína sa v Svätokrížskom vojvodstve, pričom sčasti prechádza cez Svätokrížske hory – jedno z najstarších pohorí v Európe.

Prírodná rezervácia Skalky Peklo pri obci Niekłań (poľ. Skałki Piekło pod Niekłaniem) prekvapí turistov zvláštnymi formami pieskovcových skál, ktoré vznikli pôsobením veternej erózie. Natrafíte tak na skalnaté hríby, rímsy, komíny či kazateľnice, ktorých výška dosahuje až 8 metrov. Cyklotrasa Green Velo vedie aj cez Sandomierz, jedno z najkrajších a najstarších poľských miest. Zachovalo sa tu viac ako 120 architektonických pamiatok z rozličných období. Keď sa tu rozhodnete zastaviť, rozhodne navštívte Opatowskú bránu a prejdite Podzemnou turistickou trasou, ktorá vznikla spojením dávnych pivníc a kupeckých skladov. Okolie Sandomierza sa v celom Poľsku vyznačuje množstvom ovocných sadov. Nájdete ich na viac ako 20-tisíc hektároch. Výnimočným miestom je Živé múzeum porcelánu v Ćmielówe, kde  môžete odhaliť tajomstvá ručnej výroby porcelánu. Miesto prekvapí nielen dospelých, ale aj deti vďaka zaujímavému programu.

Poľsko na bicykli: 2000 kilometrov dobrodružstva II. časť

28.06.2018

Prvé letné dni vyzývajú k dovolenkám. Niektorí sa tešia k moru, iní dávajú prednosť aktívnemu oddychu. Ale čo tak si vyraziť na cyklovýlet? Neďaleko poľsko-slovenských hraníc na východe viac »

Heiko Maas

Maas od Trumpa očakáva aspoň "minimum spoľahlivosti" v zahraničnej politike

18.07.2018 22:26

"Je to jednoducho aj ťažké robiť politiku, keď informácia alebo fakty majú polčas rozpadu 24 hodín," uviedol nemecký šéf diplomacie.

Mychajlo Ježeľ

Ukrajinský exminister Ježeľ dostal v Bielorusku štatút utečenca

18.07.2018 21:38

Ježeľovi hrozí doma päť až osem rokov väzenia za spreneveru dvoch miliónov dolárov.

mayová

Extrémistu usvedčili z plánovania vraždy premiérky Mayovej

18.07.2018 21:11

Naa'imur Zakariyah Rahman mal v úmysle nastražiť výbušninu pred vchodom do sídla britskej premiérky na Downing Street.

trump

Kto sa v tom má vyznať? Biely dom poopravil Trumpa, ktorý sa neskôr poopravil sám

18.07.2018 20:42, aktualizované: 21:50

Americký prezident vyjadril presvedčenie, že Spojené štáty už nie sú terčom Ruskej federácie. Neskôr uviedol, že "hrozba stále existuje".

slavicapise

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 87x
Priemerná čítanosť článkov: 44x

Autor blogu

Kategórie

Archív